Site Loader

Prezent dla dziadka na święta

Jeśli zastanawiamy się jaki prezent na święta dla dziadka wybrać, to wybierzmy się do dobrze zaopatrzonej księgarni – stacjonarnej czy internetowej. Tam skierujemy swe kroki do regału z literaturą czeską. Tam z pewnością znajdziemy książki jednego z najsławniejszych czeskich pisarzy – niezapomnianego Bohumila Hrabala – stałego bywalca czeskich pubów, wielbiciela kotów, ale przede wszystkim myśliciela, który jak nikt inny patrzył na świat. Nasi dziadkowie z pewnością pamiętają film na podstawie jego powieści „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Bohumil Hrabal – nieprzeciętny życiorys

Pisarz, który ukończył prawo, miał w swoim życiorysie niewiele szablonowych momentów. Nigdy nie pracował w zawodzie, nie zajmował się paragrafami, za to pracował w hucie czy sortowni makulatury – i potrafił o tym pięknie pisać. Jego pozornie lekkie pióro mówi również sporo o sytuacji politycznej Czechosłowacji, Hrabal jako intelektualista nie podobał się władzy. Tajemnicza jest śmierć tego pisarza, który podobno miał nieszczęśliwie wychylić się z okna szpitala w czasie karmienia gołębi. Hrabal pracował również jako dyżurny ruchu na kolei – gdyby nie to jego zajęcie, to z pewnością nie powstała bym chyba najsłynniejsza książka „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, którego ekranizacja stworzona przez Jirzego Menzla otrzymała Oskara jako najlepszy film nieanglojęzyczny. Warto obejrzeć ten film, choćby ze względu na słynną scenę z pieczątkami.

Pisarz, który obsługiwał króla

Drugą powieścią, której popularność wzrosła dzięki ekranizacji, jest książka „Obsługiwałem angielskiego króla”. Pełna poczucia humoru gawęda praskiego kelnera, który przypomina trochę polskiego Nikodema Dyzmę. Powieść uznawana przez czytelników za niemal doskonałą, nie tylko w Czechach, ale również na całym świecie. Jednak, jak zawsze w przypadku Hrabala, śmiech odbywa się przez łzy, humor łączy się z tragizmem, wszystko to składa się na obraz pisarza, który podchodził do siebie z wielkim dystansem. Powieści Hrabala to idealny prezent dla dziadka na święta możliwe do zakupu w księgarni Tania Książka – sprawdzi się również w przypadku innych członków rodziny, którzy cenią sobie dobrą literaturę.

Post Author: Daniel